Klimatyzator to bardzo wydajne pod względem energetycznym urządzenie pozwalające uzyskać́ z 1 kW energii nawet 7 kW energii ciepła/chłodu. Dzięki temu coraz częściej staje się̨ wyposażeniem standardowym naszych domów i mieszkań, oferując nam komfort latem i oszczędności w okresie jesienno-wiosennym, kiedy nie chcemy używać́ podstawowego źródła ogrzewania.
Z uwagi na swoją wysoką sprawność́ oraz bezawaryjność́ klimatyzatory są̨ stosowane od ponad 100 lat. Na świecie jest wiele urządzeń, które pracują̨ nieprzerwanie ponad 25 lat. Ta niezawodność́ i sprawność́ klimatyzatorów zachęciły inżynierów do tego, aby urządzenia te modyfikować́, zastępując część́ wewnętrzną zwaną Splitem, w którym mieści się̨ wymiennik powietrza – wymiennikiem cieczowym. Urządzenia takie nazwano pompami ciepła.
Większość ludzi używa klimatyzatorów, aby czuć się bardziej komfortowo w swoich domach lub biurach podczas upalnej i wilgotnej letniej pogody. W ekstremalnych warunkach klimatyzatory mogą chronić osoby starsze i inne wrażliwe osoby przed problemami zdrowotnymi spowodowanymi upałem. Klimatyzatory są używane w wielu obiektach komercyjnych nie tylko w celu zwiększenia komfortu, ale także w celu zmniejszenia obciążenia cieplnego delikatnych maszyn, takich jak komputery, oraz ograniczenia psucia się żywności w sklepach spożywczych i restauracjach.
Fajne miejsce do ćwiczeń, poprawa wydajności pracy, lepszy sen, zapobieganie przegrzaniu elektroniki, zmniejszenie ryzyka odwodnienia, mniej owadów i pasożytów, mniej hałasu to jedne z nielicznych zalet posiadania klimatyzacji.
Zadbany klimatyzator może nam służyć nawet przez 20 lat. Aby tak się stało powinien być regularnie konserwowany. Nowoczesne jednostki mają dziś systemy osuszania przed wyłączeniem, a nawet potrafią się czyścić ultradźwiękami. Nie zmienia to faktu, że filtry należy okresowo czyścić i co jakiś czas wymieniać, tylko wówczas klimatyzator pomoże przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych i będzie dla nas działał tak abyśmy czuli się komfortowo.
Należy pamiętać o regularnym: